Polish (Poland)English (United Kingdom)


Strona Główna NEWSLETTER PTO Newsletter PTO nr 24/12

NEWSLETTER PTO NUMER 24/12

pto_log.resized

NEWSLETTER PTO NUMER 24/12

Wtorek, 13 listopada 2012 r.

1/ Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO)

1.1. W dniu 6 listopada 2012 r. w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej Curie, Oddział w Gliwicach, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Hilarego Koprowskiego.

Laureatem Nagrody za rok 2012 został zespół dr hab. Anny Niwińskiej z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Nagrodzony został cykl prac dotyczących terapii przerzutów raka piersi do mózgu.

Nagroda im. Hilarego Koprowskiego przyznawana jest od roku 2007 przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne za najlepszą wykonaną w polskim ośrodku badawczym pracę naukową w zakresie onkologii klinicznej lub doświadczalnej.

Profesor Hilary Koprowski, ur. w roku 1916 w Warszawie, jest lekarzem, wirusologiem i immunologiem, muzykiem i kompozytorem, twórcą pierwszej w świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio. Od roku 1944 mieszka i pracuje w USA, gdzie był organizatorem i wieloletnim dyrektorem Instytutu Wistara w Filadelfii, a później kierownikiem instytutów badawczych na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Jest założycielem Fundacji Koprowskich, której zadaniem jest wspieranie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej. Prof. Koprowski jest kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz doktorem honoris causa wielu polskich uczelni.

Kandydatury do Nagrody im. Hilarego Koprowskiego za rok 2013 (czyli za prace opublikowane w roku 2012) można zgłaszać elektronicznie w terminie do 30 kwietnia 2013 na adres Sekretariatu Naukowego Gliwickiego Oddziału Centrum Onkologii:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

1.2. Dnia 30 listopada 2012 odbędą się w Warszawie VI Mazowieckie Spotkania Onkologiczne, uświetniające obchody 80-lecia otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie.

nowotwory.edu.pl

1.3. Dnia 1 grudnia 2012 odbędzie się w Warszawie konferencja „Nowotwory jelita grubego”.

jelitogrube2012.pzwl.pl

1.4. W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2012 odbędzie się w Warszawie VI Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

rakpluca2012.pl

1.5. W dniach 14-15 grudnia 2012 odbędzie się w Warszawie organizowana przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej IV Konferencja „Biologia Molekularna Nowotworów w Praktyce Klinicznej”.

www.onko.viamedica.pl

1.6. Dnia 14 grudnia 2012 odbędzie sie w Krakowie organizowany przez Redakcję „Nowotwory Journal of Oncology” i Redakcję Naukową Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie kurs dla autorów naukowych publikacji anglojęzycznych „Readability: 10 strategies for improving flow in translated or non-English speakers’ texts”. Opłata rejestracyjna dla członków PTO wynosi jedynie 100 zł. Zgłoszenia:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

1.7. Do 31 grudnia 2012 można składać wnioski o Nagrodę Naukową im. Jana Steffena za wybitną rozprawę doktorską z dziedziny onkologii doświadczalnej lub klinicznej, w konkursie Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk.

www.instytucja.pan.pl

1.8. W dniach 5-6 kwietnia 2013 odbędzie się I Konferencja Naukowa Czasopisma „Nowotwory Journal of Oncology” pod nazwą „Debaty Onkologiczne”. Konferencja ta uświetni 90. rocznicę istnienia pisma (1923-2013).

www.nowotworykonf.viamedica.pl

1.9. W dniach 19-20 kwietnia 2013 odbędzie się w Ustroniu I Międzynarodowe Sympozjum Sekcji Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej przy Towarzystwie Chirurgów Polskich.

www.microsurgery.pl

1.10. W dniach 10-11 maja 2013 odbędą się w Poznaniu Warsztaty Brachyterapeutyczne – „Spotkanie po ABS”.

www.wco.pl

1.11. W dniach 24-25 maja 2013 odbędzie się w Jastrzębiej Górze VI Pomorskie Spotkanie Uro-Onkologiczne.

www.uro-onko.pl

2/ Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

2.1. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna 2013 - projekt zarządzenia. Centrala NFZ przedstawia do konsultacji projekt zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

www.nfz.gov.pl

2.2. Komunikat DGL - wartość refundacji cen leków według kodów EAN oraz wartość wykonanych świadczeń dla substancji czynnych wykorzystywanych w programach terapeutycznych i chemioterapii, narastająco od początku roku do lipca 2012.

www.nfz.gov.pl

2.3. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, co trzeba wiedzieć o tym, jak ubezpieczyć się dobrowolnie.

www.nfz.gov.pl

2.4. Zarządzenie Nr 63/2012/DEF Prezesa NFZ z dnia 17 października 2012 w sprawie zmiany planu finansowego NFZ na 2012 rok.

www.nfz.gov.pl

2.5. Zarządzenie Nr 64/2012/DEF Prezesa NFZ z dnia 17 października 2012 w sprawie zmiany planu finansowego NFZ na 2013 rok.

www.nfz.gov.pl

2.6. NFZ przedstawia do konsultacji projekt Zarządzenia Prezesa NFZ, zmieniający zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

www.nfz.gov.pl

2.7. Komunikat prasowy dotyczący zarządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert.

www.nfz.gov.pl

2.8. Zarządzenie Nr 66/2012/DGL Prezesa NFZ z dnia 19 października 2012, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe).

www.nfz.gov.pl

2.9. Informacja prasowa w sprawie planu inwestycyjnego NFZ.

www.nfz.gov.pl

2.10. Informacja w sprawie możliwości weryfikacji prawa do świadczeń w systemie eWUŚ.

www.nfz.gov.pl

2.11. Komunikat w sprawie powołania pana Adama Twarowskiego na dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

www.nfz.gov.pl

2.12. NFZ przedstawia do konsultacji projekt Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne.

www.nfz.gov.pl

2.13. Informacja o wielkości kwoty refundacji wraz z procentowym wykonaniem całkowitego budżetu na refundację w okresie styczeń-wrzesień 2012.

www.nfz.gov.pl

2.14. Pacjent u specjalisty. Do którego lekarza nie potrzeba skierowania oraz do kogo nie obowiązuje kolejka?

www.nfz.gov.pl

2.15. NFZ przedstawia do konsultacji projekt Zarządzenia Prezesa NFZ, zmieniający zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

www.nfz.gov.pl

2.16. Informacja o liczbie oczekujących i średnim czasie oczekiwania na świadczenia opieki zdrowotnej w poszczególnych województwach.

www.nfz.gov.pl

2.17. Plan działalności NFZ na 2013 rok.

www.nfz.gov.pl

2.18. W jaki sposób świadczeniodawca może uzyskać dostęp do systemu eWUŚ?

www.nfz.gov.pl

2.19. Komunikat w sprawie projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.

www.nfz.gov.pl

2.20. Komunikat w sprawie projektu zarządzenia, zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe).

www.nfz.gov.pl

2.21. Zarządzenie Nr 71/2012/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 7 listopada 2012 w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

www.nfz.gov.pl

2.22. Zarządzenie Nr 72/2012/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 8 listopada 2012, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

www.nfz.gov.pl

2.23. Komunikat w sprawie projektów zarządzeń zmieniających zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

www.nfz.gov.pl

2.24. Zarządzenie Nr 73/2012/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 8 listopada 2012, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

www.nfz.gov.pl

2.25. Zarządzenie Nr 74/2012/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 8 listopada 2012, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

www.nfz.gov.pl

2.26. Zarządzenie Nr 75/2012/DGL Prezesa NFZ z dnia 8 listopada 2012, w sprawie ustalenia unikalnego numeru identyfikującego receptę.

www.nfz.gov.pl

3/ Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM)

3.1. Dnia 29 października odbyło się 28. posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostały przygotowane stanowiska w sprawie:

  • uznania za niezasadne usunięcie z wykazu świadczeń gwarantowanych, realizowanych w ramach programu chemioterapii niestandardowej, ewerolimusu w leczeniu nieoperacyjnych lub rozsianych, wysoko lub średnio zróżnicowanych nowotworów neuroendokrynnych trzustki u dorosłych pacjentów z chorobą o przebiegu postępującym

  • uznania za niezasadne usunięcia świadczenia „Podanie bendamustyny w leczeniu pacjentów ze szpiczakiem mnogim" z wykazu świadczeń gwarantowanych, realizowanych w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego chemioterapii niestandardowej

  • uznania za niezasadne finansowania ze środków publicznych produktu leczniczego Glivec (imatynib), w ramach proponowanego przez wnioskodawcę programu lekowego: „Leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST)". Jednocześnie Rada pozytywnie opiniuje finansowanie imatynibu w ramach rozszerzenia obecnie finansowanego programu „Leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST)", w zakresie istniejącej grupy limitowej (bezpłatnie dla pacjenta), z uwzględnieniem wymogu oznaczania mutacji KIT/ PDGFRA.

www.aotm.gov.pl

3.2. Dnia 30 października odbyło się 29. posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostały przygotowane stanowiska w sprawie:

uznania za niezasadne finansowanie ze środków publicznych produktu leczniczego Tarceva (erlotynib) w ramach proponowanego przez wnioskodawcę programu lekowego: „Erlotynib. Leczenie chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca". Jednocześnie Rada pozytywnie opiniuje finansowanie produktu leczniczego erlotynib (Tarceva) w ramach rozszerzenia obecnie finansowanego programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca (ICD-10 C 34)", w odrębnej grupie limitowej, wydawanego bezpłatnie.

  • uznania za niezasadne finansowanie ze środków publicznych produktu leczniczego Votrient (pazopanib) w ramach proponowanego przez wnioskodawcę programu lekowego: „Leczenie raka nerki pazopanibem". Jednocześnie Rada pozytywnie opiniuje finansowanie produktu leczniczego Votrient (pazopanib) w ramach rozszerzenia obecnie finansowanego programu „Leczenie raka nerki (ICD-10 C 64)" w ramach I linii leczenia oraz II linii leczenia, po nieskutecznym leczeniu cytokinami, w ramach nowej grupy limitowej, wydawanego bezpłatnie.

www.aotm.gov.pl

3.3. Dnia 12 listopada odbędzie się 30. posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostaną przygotowane stanowiska w sprawie:

  • oceny leku: Avastin (bewacyzumab) we wskazaniu: leczenie chorych na zaawansowanego raka jajnika (program lekowy).

www.aotm.gov.pl

4/ Ministerstwo Zdrowia

4.1. Komunikat w sprawie przeksięgowania z funduszu założycielskiego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej na rozliczenia międzyokresowe przychodów, niezamortyzowanej części wartości początkowej aktywów trwałych, otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji przed 1 lipca 2011.

www.mz.gov.pl

4.2. Informacja prasowa w związku z publikacją projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012.

www.mz.gov.pl

4.3. Informacja prasowa w związku ze zmianami w wykazach refundowanych leków dostępnych w aptece na receptę oraz stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii.

www.mz.gov.pl

4.4. Ustalenia z obrad Kolegium Ministra Zdrowia w dniu 17 października 2012.

www.mz.gov.pl

4.5. W dniu 12 października 2012 przekazano do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie kontroli seryjnej wstępnej.

www.mz.gov.pl

4.6. W dniu 19 października 2012 przekazano do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

www.mz.gov.pl

4.7. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

www.mz.gov.pl

4.8. Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012.

www.mz.gov.pl

4.9. W dniu 22 października 2012 przekazano do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie utworzenia Krajowego Rejestru Nowotworów

www.mz.gov.pl

4.10. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Dobrej Praktyki Laboratoryjnej i wykonywania badań zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.

www.mz.gov.pl

4.11. Informacja prasowa w związku ze zmianami w wykazach refundowanych leków dostępnych w aptece na receptę oraz stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii.

www.mz.gov.pl

4.12. Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie konsekwencji wynikających z niedopełnienia obowiązków określonych w art. 53 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 o systemie informacji w ochronie zdrowia.

www.mz.gov.pl

4.13. Komunikat dotyczący ośrodków dawców szpiku posiadających pozwolenie Ministra Zdrowia na wykonywanie działalności.

www.mz.gov.pl

4.14. Informacja prasowa o pooperacyjnej śmiertelności szpitalnej.

www.mz.gov.pl

4.15. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ o udzielanie całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych związanych z nabywaniem leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

www.mz.gov.pl

4.16. W dniach 7-8 Listopada 2012 odbyło się w Oslo posiedzenie Szefów Agencji Leków (Heads of Medicines Agencie, HMA).

www.urpl.gov.pl

5/ Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO)

5.1. Richard Schilsky wybrany Dyrektorem Medycznym w ASCO.

www.asco.org

5.2. ASCO wyróżnia cztery badania kliniczne zakwalifikowane na listopadowe sympozjum jakości w opiece przeciwnowotworowej.

www.asco.org

6/ Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA)

6.1. FDA podkreśla znaczenie 20 lat doświadczeń z ustawą o programie i jakości badań mammograficznych w USA.

www.fda.gov

7/ Europejska Agencja Medyczna (EMA)

7.1. EMA publikuje statystyki z października 2012.

www.ema.europa.eu

7.2. EMA rejestruje imatynib firmy TEVA.

www.ema.europa.eu

7.3. EMA rozpoczyna procedurę zbadania domniemanego naruszenia prawa przez niestosowanie przez firmę Roche obowiązków wynikających z zasad monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii.

www.ema.europa.eu

7.4. EMA zwiększa przejrzystość prowadzonych procedur rejestracyjnych.

www.ema.europa.eu

7.5. EMA publikuje biuletyn podsumowujący prowadzone w październiku prace nad preparatami leczniczymi.

www.ema.europa.eu

8/Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO)

8.1. Epigenetyczna analiza pozwala wyróżnić podtypy raka żołądka.

www.esmo.org

8.2. Akupunktura może zmniejszyć efekt suchości w jamie ustnej u chorych na raka głowy i szyi poddawanych radioterapii.

www.esmo.org

8.3. „Chłoniaki – essentials for clinicians” nowa publikacja ESMO.

annonc.oxfordjournals.org

8.4. ESMO udostępnia podręcznik farmakologii klinicznej leków przeciwnowotworowych.

www.esmo.org

8.5. Mutacja PIK3CA identyfikuje chorych na raka jelita grubego, którym podawanie aspiryny może przedłużyć całkowite przeżycie.

www.esmo.org

8.6. Naukowcy identyfikują molekularne podstawy dla kardiotoksyczności indukowanej doksorubicyną.

www.esmo.org

8.7. ESMO znalazło się na liście organizacji godnych zaufania, polecanych przez portal zdrowia prowadzony przez Komisję Europejską.

www.esmo.org

8.8. Naukowcy kwestionują praktykę postmarketingowych badań klinicznych.

www.esmo.org

8.9. Odstępstwa od protokołów radioterapii zwiększają ryzyko niepowodzenia terapii lub zgonu.

www.esmo.org

8.10. Przełączanie genowe (gene switch) odgrywa istotną role w rozwoju nowotworu.

www.esmo.org

8.11. Naukowcy testują 5 000 kombinacji 100 istniejących leków przeciwnowotworowych, aby znaleźć skuteczniejsze terapie.

www.esmo.org

9/ Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej Wielkiej Brytanii (NICE)

9.1. Do 19 grudnia można nadsyłać uwagi do projektu zaleceń, mających pomóc osobom, które nie potrafią w jednym kroku rzucić palenia tytoniu.

www.nice.org.uk

9.2. NICE opublikował projekt zaleceń dla stosowanie ipilimumabu (Yervoy firmy Bristol-Myers Squibb) oraz wemurafenibu (Zelboraf firmy Roche) u chorych na raka skóry.

www.nice.org.uk

9.3. NICE publikuje zalecenia stosowania denozumabu (Xgeva firmy Amgen) w profilaktyce powikłań kostnych u chorych na guzy lite (oprócz guzów gruczołu krokowego) z przerzutami do kości.

guidance.nice.org.uk

9.4. NICE w nowym projekcie zaleceń dotyczacych raka pęcherza moczowego nie zaleca winfluniny (Javlor firmy Pierre-Fabre).

www.nice.org.uk

10/ Amerykańskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ASTRO)

10.1. Neurochirurg Mark Carol honorowym członkiem ASTRO w 2012 roku.

www.astro.org

10.2. ASTRO zajmuje stanowisko w sprawie proponowanych zmian w wynagrodzeniach lekarzy.

www.astro.org

10.3. Kolejny Kongres ASTRO odbędzie się 22-25 września 2013 w Atlancie.

www.astro.org

11/ European Cancer Organisation (ECCO)

11.1. Informacje z 24. Sympozjum EORTC-NCI-AACR.

www.ecco-org.eu

11.2. Webcast z 24. Sympozjum EORTC-NCI-AACR.

www.ecco-org.eu

12/ Europejskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (ESSO)

12.1. W dniach 13-15 grudnia 2012 odbędzie się w Perugii „Consensus Conference Colon & Rectum.”

www.essoweb.org

12.2. W dniach 23-28 lutego 2013 odbędzie się w Lublanie kurs chirurgii raka jelita grubego.

www.essoweb.org

 

Ważne: strona www.pto.med.pl wykorzystuje pliki cookies.
Czym są i do czego służą pliki cookie możesz dowiedzieć się na stronie http://wszystkoociasteczkach.pl/