Polish (Poland)English (United Kingdom)


Strona Główna NEWSLETTER PTO NEWSLETTER PTO NUMER 4/13

NEWSLETTER PTO NUMER 4/13

NEWSLETTER PTO NUMER 4/13

pto_log.resized

NEWSLETTER PTO NUMER 4/13

Czwartek, 19 lutego 2013 r.

Drodzy Czytelnicy

 

Na końcu dzisiejszego Newslettera znajdą Państwo nową rubrykę zatytułowaną “W czasopismach”. Będziemy w niej informować na bieżąco o ważnych publikacjach z dziedziny onkologii, które ukazały się w renomowanych czasopismach medycznych. Szczególną uwagę zwrócimy na doniesienia, w których pierwszymi autorami są Polacy. Początkowo w rubryce tej będziemy umieszczać kilka doniesień wraz z ‘linkiem’ odnoszącym do streszczenia lub - jeżeli to możliwe - do pełnotekstowego dostępu. Jeśli inicjatywa ta znajdzie Państwa uznanie, będziemy ją stopniowo rozszerzać. Jak zawsze liczymy na Państwa uwagi, które prosimy przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Redakcja Newslettera PTO

1/ Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO)

1.1. Trwa ogólnopolska akcja medialna pn. „Rak. To się leczy”, realizowana przez PTO we współpracy z Fundacją Rosa, Polską Koalicją Organizacji Pacjentów Onkologicznych i innymi partnerami. Więcej szczegółów na stronie:

www.raktosieleczy.p

W ramach kampanii ogłoszono szczególny plebiscyt na:

1.2. W dniach 5-6 kwietnia 2013 odbędzie się I Konferencja Naukowa Czasopisma „Nowotwory Journal of Oncology” pod nazwą „Debaty Onkologiczne”. Atrakcyjnym uzupełnieniem naukowego programu będzie wieczorna projekcja filmu „Chemia” z udziałem jego reżysera, Pawła Łozińskiego oraz koncert. Program i rejestracja dostępne są na stronie:

www.nowotworykonf.viamedica.pl

1.3. W przeddzień konferencji, 4 kwietnia o godz. 16 odbędzie się w hotelu Curtyard by Mariott w Warszawie robocze spotkanie poświęcone wypracowaniu strategii dla polskiej onkologii i dalszych prac naszego Towarzystwa. Zaprezentujemy tam dotychczasowe działania związane z programem „Czas na onkologię” oraz przedyskutujemy propozycje zgłaszane przez naszych Członków. Planujemy pracę w podgrupach tematycznych:

  • Profilaktyka nowotworów i badania przesiewowe

  • Poprawa skuteczności diagnostyki i leczenia

  • Interdyscyplinarne podejście do leczenia

  • Kształcenie przed- i podyplomowe

  • Poprawa jakości życia chorych. Komunikacja lekarz-chory

Dziękujemy wszystkim członkom PTO, którzy nadesłali swoje propozycje do dyskusji. Dysponujemy jeszcze kilkunastoma miejscami i zachęcamy do zgłaszania kolejnych propozycji na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Uczestnikom spotkania zapewniamy bezpłatny nocleg 4/5 kwietnia, kolację i zwolnienie z opłaty rejestracyjnej w „Debatach onkologicznych”.

1.4. Dnia 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego wręczono tegoroczne Nagrody św. Kamila. W kategorii "Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących", główną nagrodę otrzymał krajowy konsultant w dziedzinie onkologii, prof. Maciej Krzakowski. W tej samej kategorii wyróżniono śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej, dr Jadwigę Pyszkowską oraz Beatę Stepanow z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej w Kleczewie.

Laureatami nagród specjalnych za wybitne osiągnięcia w służbie chorym zostali konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Wojciech Rowiński, aktor Jerzy Stuhr i fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?". W gali wręczenia nagród uczestniczył premier Donald Tusk.

zdrowie.wm.pl

1.5. Do 1 kwietnia 2013 przyjmowane są wnioski o stypendium Medical Oncology Fellowship in Clinical Breast Cancer Research na okres od października 2013 do września 2015 w zespole BrEAST (Breast European Adjuvant Studies Team) przy Instytucie Jules Bordet w Brukseli - www.br-e-a-s-t.org. Badania BrEAST są prowadzone w ramach Breast International Group (BIG - www.breastinternationalgroup.org). Wnioski można przesyłać w języku angielskim do prof. Martine Piccart ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) lub do dr. Evandro de Azambuja ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

1.6. Polska Grupa Badacza Chłoniaków zaprasza do aktywnego uczestnictwa w wieloośrodkowej współpracy naukowej. List intencyjny ze szczegółami propozycji dostępny jest pod adresem:

www.plrg.pl

1.7. W dniach 8-12 maja 2013 odbędzie się w Dubrowniku 3rd Balkan and Eastern European Masterclass in Clinical Oncology. Wnioski o bezpłatną rejestrację i zakwaterowanie można składać do 3 marca. Więcej informacji pod adresem: www.eso.net lub wysyłając wiadomość do Roberty Ventura:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

1.8. EORTC zaprasza do udziału w kolejnym kursie "Clinical Trial Statistics for Non Statisticians", który odbędzie się w Brukseli w dniach 11-14 czerwca 2013.

www.eortc.be

1.9. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs w ramach ERA-NET EuroMed II na Międzynarodowe projekty badawcze w zakresie nanomedycyny. Nabór wniosków prowadzony będzie do 4 marca 2013.

www.ncbr.gov.pl

oraz

www.euronanomed.net

1.10. W dniach 1-2 marca odbędzie się w Warszawie VIII Konferencja Edukacyjna Czasopisma „Onkologia w Praktyce Klinicznej”.

www.owpk.viamedica.pl

1.11. W dniach 8-09.03.2013r. odbędzie się w Kaliszu interdyscyplinarna konferencja pt. "Wielkopolskie Sympozja Onkologiczne".

onkologiakalisz.pl

1.12. W dniach 13-16 marca 2013 odbędzie się w St. Gallen 13th International Breast Cancer Conference.

www.oncoconferences.ch

1.13. W dniach 21-23 marca 2013 odbędzie się w Poznaniu V Kongres Współczesnej Onkologii pt „Next Generation”.

www.termedia.pl

1.14. Do 15 kwietnia 2013 otwarty jest 4. nabór na studia Master Online Study Program Advanced Oncology: “A worldwide unique post-graduate study program preparing for leadership tasks in oncology”.

www.masteroncology.de

1.15. W dniach 19-20 kwietnia 2013 odbędzie się w Ustroniu I Międzynarodowe Sympozjum Sekcji Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej przy Towarzystwie Chirurgów Polskich.

www.microsurgery.pl

1.16. W dniach 22-25 kwietnia 2013 odbędzie się w Krakowie konferencja CITIM 2013, dotycząca Immunoterapii Nowotworów i Monitorowania Immunologicznego.

citim.kongresy.krakow.pl

1.17. W dniach 10-11 maja 2013 odbędą się w Poznaniu Warsztaty Brachyterapeutyczne – „Spotkanie po ABS”.

www.wco.pl/abs2013

1.18. W dniach 10-11 maja 2013 odbędzie się w Krakowie V Konferencja „Clinical Oncology Update – Onkologia 2013”.

www.mp.pl

1.19. W dniach 24-25 maja 2013 odbędzie się w Jastrzębiej Górze VI Pomorskie Spotkanie Uro-Onkologiczne.

www.uro-onko.pl

1.20. W dniach 6-7 czerwca 2013 Odbędzie się w Gliwicach sympozjum "30 lat Brachyterapii HDR w Polsce".

www.pto.io.gliwice.pl

1.21. W dniach 28-29 czerwca 2013 odbędzie się w Gdańsku XII Spotkanie Po ASCO.

www.poasco.pl

1.22. W dniach 29–31 sierpnia 2013 odbędzie się roku w Sopocie XVI Kongres Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

www.kongres.ptok.pl

1.23. W dniach 12-14 września 2013 odbędzie się w Gdańsku VIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Rak Płuca”.

www.rakpluca2013.pl

1.24. W dniach 13-14 września 2013 odbędzie się w Rytrze XVIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: "Postępy w Ginekologii Onkologicznej".

Adres organizatora:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

1.25. W dniach 11-13 listopada odbędzie się w Padwie 9th Meet The Professor: Advanced International Breast Cancer Conference.

meettheprofessor.accmed.org

1.26. W dniach 21-23 listopada 2013, z okazji 60-lecia Wielkopolskiego Centrum Onkologii, odbędzie się w Poznaniu konferencja „Wyzwania w onkologii – od profilaktyki do leczenia”.

www.phnos.org.pl

1.27. W dniach 28-30 listopada 2013 odbędzie się w Białowieży IV Kongres Polskiego Towarzystwa Brachyterapii.

www.onkologia.bialystok.pl

2/ Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

2.1. NFZ publikuje sprostowanie do tekstu red. Judyty Watoły pt. "NFZ niegotowy na nowe rachunki ze szpitali" ("Gazeta Wyborcza" z 1 lutego br.).

www.nfz.gov.pl

2.2. Informacja NFZ dotyczącą skarg, które wpłynęły do Oddziałów Wojewódzkich i Centrali NFZ w IV kwartale 2012.

www.nfz.gov.pl

2.3. Podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania eWUŚ - konferencja prasowa ministra Michała Boniego i prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

www.nfz.gov.pl

2.4. Listy oczekujących na świadczenia opieki zdrowotnej. Informacja o liczbie oczekujących i średnim czasie oczekiwania na świadczenia opieki zdrowotnej w poszczególnych województwach.

www.nfz.gov.pl

2.5. Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz wzięła udział w debacie z okazji Światowego Dnia Chorych.

www.nfz.gov.pl

3/ Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM)

3.1. Informacja AOTM ws. krajów o PKB zbliżonym do Polski na 2013 rok.

www.aotm.gov.pl

4/ Ministerstwo Zdrowia

4.1. Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki spotkał się z przedstawicielami Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

www.mz.gov.pl

4.2. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wziął udział w debacie z okazji Światowego Dnia Chorego.

www.mz.gov.pl

4.3. W dniu 8 lutego 2013 przekazano do uzgodnień zewnętrznych projekt założeń zmiany ustaw z dnia 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej, w związku z transpozycją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/24 ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

www.mz.gov.pl

5/ Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO)

5.1. ASCO zwraca uwagę na najciekawsze badania, które będą przedstawione podczas kolejnego sympozjum Nowotworów Układu Moczowo-Płciowego:

www.asco.org - link 1

oraz

www.asco.org - link 2

6/ Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA)

6.1. FDA rejestruje pierwszy generyk liposomalnej doksyrubicyny (Doxil firmy Sun Pharma).

www.fda.gov

6.2. FDA przedstawia osiągnięcia zespołu Center for Drug Evaluation and Research (CDER) w roku 2012.

www.fda.gov

7/ Europejska Agencja Medyczna (EMA)

7.1. EMA przedstawia zakres prac Committee for Advanced Therapies (CAT).

www.ema.europa.eu

7.2. EMA publikuje podsumowanie prac prowadzonych w styczniu 2013.

www.ema.europa.eu

8/ Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO)

8.1. Identyfikacja genetycznego markera odpowiedzi na placebo może zmienić projekty badań klinicznych.

www.esmo.org

8.2. Wyniki badania III fazy sugerują wydłużenie czasu całkowitego przeżycia pod wpływem docetakselu zastosowanego w 2. linii leczenia u chorych na gruczolakoraka przełyku.

www.esmo.org

8.3. Badania przesiewowe w kierunku mutacji KRAS i BRAF u chorych na rozsianego raka jelita grubego mogą zmniejszyć koszt stosowania leczenia anty-EGFR, ale przekracza on nadal przyjęte granice efektywności kosztowej.

www.esmo.org

8.4. Do 15 kwietnia 2013 można składać wnioski o akredytację ESMO dla ośrodków zintegrowanej onkologii i opieki paliatywnej.

www.esmo.org

8.5. Do 1 marca 2013 można składać wnioski o stypendia „Clinical Unit Visit”, umożliwiające onkologom do 40. roku życia odbycie 6-tygodniowej wizyty w jednym z czołowych europejskich ośrodków.

www.esmo.org

8.6. Do 1 marca 2013 można składać wnioski o stypendia „Translational Research Unit Visit”, umożliwiające onkologom do 40. roku życia odbycie 3-4 dniowych wizyt w jednym z czołowych europejskich ośrodków.

www.esmo.org

9/ Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej Wielkiej Brytanii (NICE)

9.1. Projekt NICE nie zaleca stosowania ruksolytynibu (Jakavi firmy Nocartis) u dorosłych chorych ze splenomegalią w przebiegu mielofibrozy .

www.nice.org.uk

9.2. NICE wydaje akredytacje dla nowych instytucji.

www.nice.org.uk

9.3. NICE nawiązuje współpracę z Public Health England.

www.nice.org.uk

9.4. NICE włącza nowotwory do grupy wskaźnikowych chorób istotnych dla oceny jakości leczenia.

www.nice.org.uk

10/ European Cancer Organisation (ECCO)

10.1. Do 31 marca 2013 można składać wnioski o przyznanie nagrody Fundacji Pezcoller za wybitny wkład w dziedzinie onkologii.

www.ecco-org.eu

10.2. ECCO zamieszcza szczegółowy program tegorocznego kongresu..

www.ecco-org.eu

11/ Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ESTRO)

11.1. Podczas 4. Międzynarodowej Konferencji nt. Innowacyjnych Metod Leczenia Nowotworów Głowy i Szyi zaprezentowano prace polskich autorów:

  • T. W. Rutkowski i wsp. “HPV DNA in pharyngeal swabs as a marker of HPV-dependent squamous cell cancer of the oropharynx”,

  • J. Mrochem-Kwarciak i wsp. “Prognostic value of osteopontin and c-reactive protein for patients with head and neck cancer”,

  • E. Sierko i wsp. “The tolerance of TPF followed by RTC in advanced H & N cancer patients – single-institution retrospective analysis”.

www.estro-events.org

12/ Amerykańskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ASTRO)

12.1. SUVmax (Maximum Standardized Uptake Value) mierzone przy użyciu PET/KT może się stać istotnym, klinicznie niezależnym wskaźnikiem przeżycia wolnego od progresji u chorych w I stopniu zaawansowania niedrobnokomórkowego raka płuca poddanych stereotaktycznej radioterapii.

www.astro.org

12.2. DAI (Diffusion Abnormality Index) może być przydatnym obrazowym biomarkerem odpowiedzi nowotworów mózgu na radioterapię.

www.astro.org

12.3. Analiza CT utkania guza pierwotnego może się stać wartościowym biomarkerem odpowiedzi na indukcyjną chemioterapię w miejscowo zaawansowanym raku przełyku.

www.astro.org

13/ Europejskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (ESSO)

13.1. ESSO zachęca młodych chirurgów do wypełnienia anonimowej ankiety dotyczacej ich oczekiwań.

www.essoweb.org

13.2. Trwa nabór na kursy: „Onkologia dla studentów medycyny”, 8-19 lipca 2013, w Antwerpii – Belgia oraz 19-30 sierpnia 2013, w Poznaniu.

www.essoweb.org

14/ W czasopismach

14.1. Journal of Clinical Oncology. Khatcheressian i wsp.: „Breast cancer follow-up and management after primary treatment: American Society of Clinical Oncology Clinical Practice Guideline update. Aktualizacja zaleceń ASCO na temat obserwacji chorych na raka piersi po pierwotnym leczeniu.

jco.ascopubs.org

14.2. Journal of Clinical Oncology. Ramlau i wsp.: „Aflibercept and docetaxel versus docetaxel alone after platinum failure in patients with advanced or metastatic non–small-cell lung cancer: A randomized, controlled phase III trial”. Dodanie afliberceptu do standardowej terapii docetakselem nie wydłuża czasu całkowitego przeżycia.

jco.ascopubs.org

14.3. Journal of Clinical Oncology. Hołowiecki i wsp.: „Cladribine, but not fludarabine, added to daunorubicin and cytarabine during induction prolongs survival of patients with acute myeloid leukemia: A multicenter, randomized phase III study”. Dodanie kladrybiny do standardowej indukcyjnej terapii zwiększa odsetek całkowitych remisji i wydłuża przeżycie u dorosłych chorych na ostrą białaczkę szpikową.

jco.ascopubs.org

14.4. The Lancet. Independent UK Panel on Breast Cancer Screening: „The benefits and harms of breast cancer screening: an independent review”. National Health Service w Wielkiej Brytanii wydaje rocznie 96 milionów funtów na program badań przesiewowych w raku piersi. Końcowy raport mówi o zapobieganiu 43 zgonom z powodu raka piersi na każde 10.000 kobiet biorących udział w programie, ale również o 20% wskaźniku „nadrozpoznawalności”.

www.thelancet.com

14.5. TPLOS Biology. Kalyoga i wsp.: „ELF5 suppresses estrogen sensitivity and underpins the acquisition of antiestrogen resistance in luminal breast cancer”. Genetyczny przełącznik (genetic switch) może stworzyć nowe możliwości leczenia chorych na raka piersi. Cząsteczka ELF5 może być odpowiedzialna za ‘włączanie’ i ‘wyłączanie’ genów odpowiedzialnych za wrażliwość na leczenie antyestrogenowe.

www.plosbiology.org

 

Ważne: strona www.pto.med.pl wykorzystuje pliki cookies.
Czym są i do czego służą pliki cookie możesz dowiedzieć się na stronie http://wszystkoociasteczkach.pl/